PROCHÁZKA SE SVĚTÝLKY - SVÁTEK DIWALI

12.11.2015 16:45

Milí rodiče,

Zveme vás na světélkový průvod – ve čtvrtek 12.11. v 16:45. Vlastní lampionky nebo lampičky s sebou.

Na tmu můžeme společně počkat ve škole v jídelně, prosíme o donesení nějakých dobrot, aby nám a hlavně dětem to čekání lépe utíkalo.

Vítáni jsou i přátelé Perličky, známí, sousedé ...

 

Těšíme se na vás!

A co vlastně slavíme?

Diwali - svátek světel

 Je to nejšťastnější, nebo chcete-li nejveselejší svátek v hindu kalendáři. Slaví se patnáctý den měsíce Kartika a letos připadl na druhý týden listopadu. I když oficiálně je pouze jeden den státní svátek, oslava trvá pět dní. Legenda je taková, že v noci svítí nespočetně světel, aby ukázaly princi Ramovi cestu domů z jeho exilu. Dnes je festival též věnován bohyním Lakshmi - především  V Bombaji a Kali v Kalkatě. Pro každý den festivalu je něco typické. První den se dokonale uklidí domácnosti a vstupní schody do domů jsou křídou ozdobeny spletitými vzory. Druhý den je věnován Krišnově vítězství nad Narakasurou, legendárním tyranem. Na jihu je tento den spojen s koupelí před svítáním a nošením nových oděvů. Během třetího dne je uctívána Lakshmi, bohyně štěstěny. Tradičně je to začátek nového finančního roku pro společnosti. Čtvrtý den připomíná památku návštěvy přátelského, ale arogantního démona Bali, který dosadil boha Višnu na jeho místo. Pátý den muži navštěvují své sestry, aby jim na čelo daly znamení - tikka. Jainové oslavují Diwali jako jejich Nový rok.

 

Diwali se také stal svátkem sladkostí, které si rodiny navzájem posílají. Tak jako u nás na vánoce, Indové na Diwali rozesílají u příležitosti tohoto svátku svým příbuzným a známým pohlednice a blahopřání. Stalo se to již tradicí stejně jako světla olejových lampiček a ohňostroje. Nutno dodat, že dnes už to nejsou jen olejové lampičky, ale dokonalé elektrické osvětlení, což jsme sledovali s velkým obdivem, neboť Indie stále zápasí s nedostatkem elektrické energie. V těchto dnech nemohla Indii konkurovat ani celá západní Evropa se všemi svými světelnými reklamami. Ohňostroje a dělbuchy jsou vidět, a především slyšet, nepřetržitě celých pět dnů. V noci lidé vychází v průvodech do ulic a kochají se světelnou show. Skutečně to vypadá tak, že jsou všichni veselí, bezstarostní a šťastní.