JABLKOBRANÍ 2016

26.10.2016 14:56

           Podzim roku 2016 zastihl nejen nás všechny z přípravného týmu, ale i farmu v Křížovicích v barvách, které jen podzim umí vykouzlit do tak dokonalých tónů podzimního spektra.

 

         Všechny čtenáře, kteří v tento okamžik snad propadli myšlence, že jsem podlehl básnickému střevu natolik, že má pragmatická duše odplula navždy v širé dálavy, ubezpečuji, že tomu tak není, což jistě následující řádky dostatečně objasní, leč atmosféra byla i pro mne osobně naprosto úžasná :-)

 

         Při přípravě Jablkobraní 2016 jsme celou akci koncipovali jako možnost setkat se s rodiči a dětmi nejen z MŠ/ZŠ Perlička, ale i s kýmkoliv, koho myšlenka vzdělávacího programu v tomto prostředí zaujala a hledá alternativu ke stávajícímu vzdělávání. Zadání víceméně jasné a nepříliš složité. Neb sad i stromy v něm byly obsypány ovocem měrou více jak štědrou, padlo rozhodnutí, že se celé okolí na takovou akci musí alespoň částěčně upravit. ¨

 

         Parta rodičů a dětí se tedy vypravila 28. září do Křížovic a vybaveni nářadím, pracovním nadšením  a všeobecně dobrou náladou jala se osekávat, ořezávat, hrabat, třídit, nosit, uklízet, pálit a do přistaveného kontejneru vozit i harampádí již nepotřebné tak, aby se vše v dostatečném předstihu v rámci možností na historiky první Jablkobraní náležitě připravilo.

 

         Při té příležitosti tomu náhoda chtěla, že jeden ze sousedů se s námi dal do řeči a tím pádem se nám dostalo velmi zajímavých informací nejen o místě samém ,ale i o bývalých majitelích a jejich osudech, což je do budoucna velmi cenný kontakt pro poznávání historie obce i okolí. Na internetu lze dohledat i pořad s názvem „Poznávejte s námi – Křížovice 2006“, což je cca 40 min dokument o historii této osady spadající pod Doubravník, kde tento soused i účinkuje a je to vskutku bezedná studnice pro dětské projekty.

 

         Po příjezdu na říjnové Jablkobraní 15. října 2016 se všichni, co měli zájem, prošli domem i okolím, dostalo se jim informací o tom i onom a všichni se tak nějak přirozeně rozptýlili v prostoru celé farmy i sadu. Děti se zcela bezelstně usadily u sousedů na trampolíně, což jsme operativně vykompenzovali přísunem proviantu v podobě pomazánek, chleba se sádlem a cibulí, šípkového čaje s jablky a skořicí atd., což navodilo pocity vskutku autenticky vesnické. I místní potulná kočka a myška nájemnice byly pro všechny vítanou připomínkou jiného života, než většinou prožíváme.    

 

         Pro pocity naprosté dokonalosti se v peci pekly dvě kačeny na jablkách ze sadu, takže vůně jejich přilákala nejednoho znaveného rodiče k posilnění do kuchyně uvnitř.

         Jablka jsou tento rok obvzláště šťavnatá a tak jejich sběr přinesl do nejedné z domácností v následujících dnech a týdnech libé vůně jablečných specialit.

        

         V odpoledních hodinách jsme vyrazili s draky na blízké pole, pokryté čarokrásným strništěm, abychom si užili podzimního pouštění draků ve všech možných podobách a konstrukcích, užili si výhledy do krajiny kolem Křížovic, která je na podzim vskutku malebná, a dopřáli si chvilku klidu a relaxace v tak příjemném místě.

 

         Na ohlášenou akci se počítalo víceméně s komorní účastí opravdu skalních příznivců a bylo tedy překvapením i pro nás, že konečný počet návštěvníků se onoho říjnového dne vyšplhal na číslo 46 dětí a 44 dospěláků. Tímto počtem jsme dočasně značně navýšili počet stálých obyvatel Křížovic o cca 450%, což je s hlediska statistiky – ač vědy údajně jinak nudné – pozoruhodná vědecká anomálie:-)

        

         Budete-li příště váhat, zda se do Křížovic vydat na jakoukoliv podobnou akci, vězte, že těch pár desítek minut cesty za to rozhodně stojí.

 

         Projekt to je unikátní a být jeho součástí od počátku příležitostí, která se neopakuje příliš často.                              

                                                                                              Petr Kroul