BRNĚNSKÉ POVĚSTI - I.M

17.11.2015 07:25

Ve čtvrtek 12. listopadu jsme se vypravili společně do středu města Brna. Čekalo nás spousta kouzelných míst. Prvňáci i druháci se stali turistickými průvodci po nejrůznějších památkách města Brna, která jsou opředena pověstmi. Začínali jsme v kostele sv. Michala. Tady jsme se dozvěděli spoustu zajímavých věcí. Třeba, že dříve se šlapaly varhany (ne že se po nich šlapalo, ale šlapal se do nich vzduch), že sv. Michael je archanděl a je vůdcem nebeského vojska. Pana průvodce jsme se ptali na spoustu záludných otázek. Pak už dostali slovo kluci, aby nám vysvětlili, proč je kazatelna u dominikánů tak krásná. Pokračovali jsme na Starou radnici. Tohle místo nám dalo zabrat. Hned tři pověsti. Teď už víme, proč je prostřední věžička na radničním portálu křivá, a jak se do průjezdu dostal drak. U brněnského kola jsme strávili delší čas, protože nás čekalo divadelní představení.

A kam ze Staré radnice? Přece na Petrov, abychom věděli, proč se zvoní poledne už v jedenáct hodin.

Na Orlí ulici jsme si prohlédli kamennou pannu i studnu, do které údajně skočila. A poslední pověst nám odhalila neslušného mužíčka u Jakuba. Pořádně jsme se u ní nasmáli. Před zpáteční cestou jsme se ještě zastavili u mapy středověkého města Brna a podívali se, jak vypadal rozestavěný Petrov, Stará radnice, kostel sv. Jakuba, Špilberk.

Prokřehlí jsme se vraceli zpátky do školy, ale hřálo nás, že toho zase víme o kousek víc.