Montessori program pro adolescenty

22.03.2016 07:09

Jak asi všichni v Perličce ví, tak v lednu tohoto roku jsme byli přes měsíc v Austrálii na školení o Montessori pojetí vzdělávání pro adolescenty – děti od cca 12 do 15 let. Když si většina lidí vybaví tyto dospívající (chtělo by se říct puberťáky), tak většinou vyvstane obraz kluků a holek, kteří se vůči všemu vyhraňují (rebelují), nic se jim nechce dělat (a učit se už vůbec ne) a věčně se sluchátky na uších. A samozřejmě rodičů a učitelů strachujících se o jejich budoucnost, aby neskončili v nějaké podezřelé partě a aby se nechytli někoho-něčeho špatného atd.

My jsme v Austrálii viděli něco úplně jiného. Třináctiletého kluka, který zrovna konstruoval tryskový motor (ano nespletl jsem se – tryskový motor). Dvě holky, které nám vykládaly, jak zúrodňovaly neúrodnou zem na pole, kde pěstovaly zeleninu. Ta jedna z nich si sice neustále naoko stěžovala, že to byla dřina, ale nakonec řekla, že to byla strašná sranda a že to stálo za to.  Dívku, která nám povídala o slepicích, jejich anatomii, biologii, životním cyklu, elektrickém ohradníku... Taky skupinu dětí, které čistily rybníček, hrály spolu v hudební skupině, pomáhaly nám při obědech, úklidu a mnoho dalších

Čím to je, že tyto „děti“ odložily masku, kterou většinou nosí jejich vrstevníci? Čím to, že se s námi bavily jako s rovnými? Čím to, že byly zapálené do toho, co se učily a dělaly? Tam si to najednou uvědomil každý. V prostředí farmy, kde má každý svou zodpovědnost, kde se učí všechny obory a disciplíny tak, že mu to dává smysl, že je to propojeno s reálným životem, že mu „učivo“ projde rukama, to ani jinak nejde. Navíc se tito mladí lidé musí naučit spolu vycházet, konzultovat, dělit si práci, bavit se spolu. Když někdo pracuje, opravdu se o něco zajímá, nebo chce ostatním něco sdělit – tak prostě není místo na pózy, masky. U toho musí být opravdový. A oni jsou ve své opravdovosti skvělí a krásní.

Připravené prostředí je pouze jednou položkou z tzv. „Svaté trojice“ v Montessori. Další dvě věci, na kterých tento systém stojí, je připravený průvodce a společenství dětí.

Někteří se nás ptali, proč jsme se vydali až do Austrálie za tímto školením, co nám to přinese, jak to uplatníme atd. Nehledě na to, že tam bylo přes 40 lidí z celého světa, tak tam byli i lidé jako my, administrátoři (ředitelé) škol. Navíc nás školili skvělí lidé – nejlepší v tomto oboru na světě.  Odpovědi na všechny tyto otázky jsou – ano, stálo to za to, byl to skvělý zážitek, hodně jsme se naučili, hodně věcí zapadlo a bylo tam i hodně AHA momentů. Také bylo skvělé zjištění, že výzvy, kterými procházíme my, jsou úplně stejné na celém světě. A hlavně to, že v tom nejsme sami, že jde o úsilí, sociální reformu, která probíhá na celém světě. A taky, že Montessori  školu nedělá to, že se nakoupí pomůcky, najmou se vyškolení učitelé a děti projdou systémem. Ale to, že škola má svoji vizi, svoji misi, to čím chce přispět k přeměně společnosti a jací lidé budou z takové školy odcházet.

Kurz skončil a my se vrátili do reality. Mimochodem  návrat to byl krásný. Najednou člověk vidí vlastní školu, děti, rodiče a průvodce úplně jiným pohledem. Ale co dál? Zůstane to u krásného zážitku, nabytých vědomostí a přátelství po celém světě? Ani to by nebylo málo. Ale my jsme se rozhodli, že tímto školením to teprve všechno začalo. Oslovili jsme vás brožurkou, kde tento program popisujeme, setkáváme se s lidmi z magistrátu, se starosty, jezdíme po pozemcích, píšeme granty, mluvíme s rodiči, připravujeme kolegy a spoustu dalších věcí, které nejsou nyní vidět. Prostě chceme to začít i u nás. Nikde není napsáno, že se nám to podaří, ale my pro to děláme maximum. Jestli to cítíte podobně, přidejte se. Dejte nám vědět, co si myslíte. Společně dokážeme více. Není malé pomoci. I pouze slovy vyjádřená podpora je obrovské povzbuzení v době, kdy se nedaří, kdy vás někdo považuje za blázny, snílky, utopisty. Perlička nás všechny spojila dohromady. Sdílíme společné hodnoty a může to být dar nás všech.

V Montessori je krásné heslo – Pomoz mi, abych to dokázal sám. Mě napadlo – Pomozte nám,  abychom to dokázali společně.

Pavlos