LYŽÁK VE ZNAMENÍ STARÝCH POVOLÁNÍ

28.02.2017 22:37

Někdo by si mohl myslet, že jsme jeli do Suché Rudné na lyžařský výcvik. Ale my se autobusem dopravili nejen na místo určení výcviku, ale také do doby života našich předků.

První den po náročném seznámení se sněhem a lyžařskými potřebami,  jsme uvedli celé téma pobytu povídáním o starých povoláních a jednotlivé pokoje si vybíraly, jaké povolání budou zastupovat. Vyzkoušeli jsme si práci mlékařů a výrobu másla ze smetany. Pověděli jsme si také z čeho smetanu získáváme a co k tomu všechno potřebujeme. Jedné skupině k tomu pomohla současná technika, druhá využívala ručního šlehače na šlehačku a poslední skupina si musela poradit pouze s metličkou. Děti poznaly, že výroba nebyla jen tak jednoduchá. Avšak odměna v podobě ochuceného másla na čerstvém chlebu stála za to.

Druhý den jsme se seznámili s výrobou chleba. Děti poznávaly přírodniny, ze kterých se chléb vyrábí a také že to není jen tak a trvá to celý rok než se získají suroviny pro jeho výrobu. Dramatickým ztvárněním jsme pak celý proces mohli shrnout. Kluci nás seznámili se současnou plně automatickou verzí výroby chleba.

Třetí den jsme si vyzkoušeli výrobu oděvů na tkalcovském stavu. Seznámili jsme se s přírodninami, které se k výrobě používají. Nemusí to být jen rostliny, ale i zvířata nebo v současné době i umělé látky.

Poslední den byl ve znamení ochutnávek a odpočinku. Olej jako výrobek, který si můžeme koupit v obchodě se dá použít různými způsoby. Některé ze způsobů jsme mohli vyzkoušet. Přes prvotní rozpaky si děti vyzkoušely hádání olejů podle chuti a vůně, z jakých asi tak semen jsou. Pokusem zjistily, že získat olej ze semen není jen tak a je třeba  k tomu velké síly pro rozmačkání a vylisování semínka. Protože celý týden zaměstnávaly především nohy, tak jsme je společně odměnily masáží a využitím vonných olejů k regeneraci. Odpočinek byl potřeba, protože následovala závěrečná diskotéka.

Po návratu do školy jsme si v pondělí ještě povídali i s ostatními o dřevu a jeho využití na nábytek a papír. Vyzkoušeli jsme si rytí do dřeva a v pátek jsme vše uzavřeli výrobou ručního papíru  z letáku.                                                                                                                                                       Magdalena Němečková